Menu

İnsanlar gün içinde uyku ve uykusuzluk sorunları yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra geceleri de çalışmalarını sürdürmek isteyenler uykunun nasıl kaçacağı hakkında araştırmalar yapmaktadır. Bu durum uyku nasıl kaçar sorusunu akla getirmektedir. Uyku getirmeyen şeyler bulmak ve bunları tüketerek uykularını kontrol altına almak istemektedirler. Sağlık açısından uygun olmasa da bazı durumlar uykuyu ertelemeyi gerektirebilir. Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler uykuyu geciktiren şeyler olarak uygulanmalıdır.

Uyku açma ya da kaçırma yöntemlerinden en sık kullanılan yöntem filtre kahve içmek olarak bilinmektedir. Kahve uyku kaçıran içecekler arasında bulunmaktadır. Uyku açma yolları için yüksek seste müzik dinlemek, dikkat ve algıların açılması adına odaklanma antrenmanları yapmak da uyku açma yöntemleri olabilir. Uyku seslerimi kullanmak, hedefleri küçültmek, aşırı yağlı ve ağır yemeklerden kaçınmak, gazlı içecekler tüketmek uyku açmaya yarayabilir.

Uyku Nasıl Kaçar?

Uykunun kaçması için farklı yollar uygulanabilir. Bunlar uyku açma yolları olarak da bilinmektedir. Bazı insanlar gece uyku açma yöntemleri konusunda araştırmalar da yaparlar. Beyni uyarıcı şeyler yapmak bunlardan biridir. Temiz hava almak, pozisyon değiştirmek, soğuk su içmek, soğuk duş almak, yüksek heyecan yaşamak, spor yapmak, aktif dinlenmek uykunun kaçmasına neden olabilir. Yürüyüş yapmak, soğuk havaya maruz kalmak uykunun kaçmasını sağlayabilir.

İçeceklerin yanında yiyecekler olarak da hafif yiyecekler tercih etmek gerekir. Uyku getirmeyen şeyler olarak kahvaltı ağırlıklı beslenmek, meyve suyu tüketmek, vitamin almak uykunun kaçmasına neden olabilir. Siyah ya da yeşil çay, çikolata, süt, portakal mevsimine göre farklı meyveler de uykunun kaçması için bir yol olabilir.

Uykuyu kaçıran şeyler arasında adrenalin yükselmesi önemli bir yer tutmaktadır. Bunun için soğuğa maruz kalmak, heyecan veren şeyler yapmak, müzik dinlemek, film seyretmek, hava almak, çalışma alanı ve pozisyonu değiştirmek çok önemlidir. Bunlar sabahları uygulanması gereken sabah uyku açma yöntemleri olarak da bilinmektedir.

Soğuk su uygulaması yapmak uykunun açılmasına ya da kamasına neden olan en basit yöntemdir. Soğuk su uygulaması yüzün yıkanması, ensenin yıkanması, saçın yıkanması şeklinde uygulanabilir. Böylece uykunun açılması sağlanır. Soğuk su etkisi beynin daha aktif çalışması anlamına gelmektedir. Kasların yeniden aktif bir şekilde çalışması soğuk su uygulaması ile mümkün olmaktadır.

Ani Uyku Bastırması Neden Olur?

İnsanlar sürekli uyku hali ve unutkanlık durumundan oldukça şikayet etmektedir. Uykusuzluk insanlarda unutkanlık yaşanmasına neden olmaktadır. Gün içinde havasız ortamlarda çalışmak, karanlık ortamlarda kalmak, yüksek enerji gerektiren işleri yapmak insanların yorulmasına, aşırı stres altında kalmasına neden olabilmektedir. Bu da uyku hali oluşmasına neden olmaktadır. Günümüzde en çok sorulan sorulardan biri de ani uyku bastırması neden olur sorusudur.

Bu bir atak olarak yaşanmaktadır. Bu atak beyinde bir maddenin eksik olmasından ileri gelmektedir. Bunun için çok dikkatli olmak ve uzmanlardan yardım almak gerekir. İnsanların yediğine içtiğine dikkat ederek sürekli uyku gelmesi durumunu önlemek istemesi bunun için bir engel olmayabilir. Halsizlik uyku hali bir türlü geçmez ve aniden uyku bastırması ve uyuma durumu gerçekleşirse acil olarak doktora gidilmesinde fayda vardır.

Uyku Açma Yolları Nelerdir?

Uyku açmanın birçok yolu vardır. Bunlardan en sık uygulanan yol, sürekli olarak hareket halinde olmaktır. Sürekli olarak hareket halinde olmak spor yapmak olarak açıklanabilir. Uyku açmak için spor yapmak, yürüyüş yapmak, mekik yapmak, barfiks çekmek, koşmak uyku nasıl kaçar sorusunun cevabıdır. Açma germe hareketlerinin yapılması ve kültür fizik hareketlerinin yapılması, aydınlık ferah ortamların seçilmesi uyku açma yöntemleri arasında bulunmaktadır. Bütün bunlar kan akışını hızlandırıcı faaliyetler olduğu için uykunun açılması mümkün olabilir.

İnsanların belli aralıklarla bunları yapması vücutta adrenalin salgılanmasına neden olacağı için uykunun açılmasına neden olur. Odaklanma ve dikkat testleri yapmak, beyni farklı alanlara yoğunlaştırmak, düşünceyi yoğunlaştırmak da uyku açmanın diğer yolları arasında bulunmaktadır. Bütün bunlar gece uyku açma yöntemleri olarak da kullanılabilir.

İş Yerinde Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir?

İnsanlar günlük hayatının önemli bir kısmını iş yerlerinde geçirmektedir. Bu nedenle iş yerinde uyku açma yöntemleri ok merak edilmektedir. İş yerleri çalışma ortamı olarak sürekliliğin olduğu, ağır baskı ve stresin yaşandığı yerler olarak da bilinmektedir. Yerine göre çok sıcak, havasız, karanlık, soğuk olabilir. Yerine göre monoton, basık bir alan da olabilir. Bu nedenle iş yerinde uyku açma durumlarının yaşanması söz konusu olmaktadır. İş yerinde sabah uyku açma yöntemleri kullanmak çok önemlidir.

İş yerinde uyku açma yöntemleri arasında temiz hava almak, çay ve kahve içmek, el ve yüzü yıkamak, ense kökü ve saçı ıslatmak, yürüyüş yapmak, kültür fizik hareketleri yapmak, pozisyon değiştirmek uykunun açılmasını sağlar.

Düzenli olarak nefes egzersizleri yapmak, dikkat ve odaklanma alanları oluşturmak, enerji veren içecekler ve yiyecekler yemek kan akışını hızlandıran faaliyetler yapmak uykunun açılması için uyku getirmeyen şeyler olarak yerinde olacaktır. Kasların çalışmasını sağlamak, aydınlık ortamları tercih etmek, gürültülü alanlardan uzak kalarak düzenli ve ritimli müzikle çalışmak, aktif dinlenmek iş yerinde uykunun açılması için izlenmesi gereken yöntemler arasında bulunmaktadır.